fbpx

Başarılı Bir Reklam Tasarımı İçin Biraz İnce Düşün

Social Mecra Blog geri dön
Reklam Tasarımının Püf Noktaları

Başarılı Bir Reklam Tasarımı İçin Biraz İnce Düşün

Reklamlar şüphesiz ki hedef kitlenize seslenmenin en iyi yoludur. Ancak başarılı bir reklam tasarımı için biraz ince düşünmek gerekir. Her konuda olduğu gibi reklam tasarımında da başarıyla başarısızlık arasındaki fark çok incedir. Özellikle tasarımcılar veya ajanslar bir çok defa müşteri ya da arkadaşlarından “Reklama o kadar para harcadık ama bir faydasını göremedik” cümlesini çok işitmiştir. Demek ki reklam bütçesini vermek başarıyı garanti etmeye yetmiyor. Bu yazıda sizlerle doğru bir reklam tasarımının olmazsa olmazlarını paylaşacağız.

Başarı İçin 5 Saniyeniz Var

İnsanlar verdiğiniz reklamları sosyal medyada görür yada sokakta billboardlarda veya başka bir yerde. Peki verdiğiniz reklam sizce kaç saniyeliğine insanların görüş alanında kalacaktır dersiniz. Çok uzağa gitmeden öyle bilimsel araştırmalardı istatistiklerdi hiç girmeden açıklığa kavuşturalım durumu. Şimdi kendinizi ve kendi kullanım alışkanlıklarınızı, yaşamınızı düşünün lütfen.

Metroda ya da otobüste işinize gidiyor veya evinize dönüyorsunuz ve bu esnada hemen herkes gibi siz de mobil cihazında Instagram’da ya da Facebook’ta sörf yapıyorsunuz. Timeline parmağınızın ucunda aşağıya doğru inerken arkadaşlarınızın ve takip ettiğiniz insanların paylaşımlarını görüyorsunuz elbette bunların arasına serpiştirilmiş sponsorlu reklamlar çıkıyor bir de karşınıza. Peki hanginiz bu gibi reklamlar için kaç saniyeliğine timeline akışını durdurdu bugüne kadar? Eğer o sponsorlu reklamın hemen altında veya üstünde sizin gerçekten ilginizi çeken başka bir şey yoksa sadece bir reklam için hemen hemen hiç kimse durmamıştır sanırım. İşte elimizdeki süre bu kadar sınırlı. Bir reklamın başarılı olabilmesi için maksimum 5 saniyelik bir şansı var. Ki bence çoğu durumda o kadar bile yok.

Peki Instagram ve Facebook’tan vazgeçip billboardlar için düşünmeye ne dersiniz? Billboardların hedef kitlesi hiçbir zaman yayalar olmamıştır. Gerçek hedef her zaman trafiktir. Daha doğrusu trafikteki araçların şoför ve yolcuları. Olağan şehir içi trafik akışında bir aracın birkaç metrelik bir billboardu geçmesi sizce kaç saniye sürer? Bence 5 saniye bile sürmez. Peki başka bir soru soralım o zaman. Hayatınız boyunca kaç defa bir billboardu okumak için sağa çektiniz?

Örnekler çoğaltılabilir olsa da asıl anlatmaya çalıştığımız şeyi gördüğünüzü düşünüyorum. Reklam verdiğiniz mecra her ne olursa olsun zamanınız çok kısıtlı.

Bir Reklamda İki Odak Olmaz

Üste de bahsettiğimiz gibi bir reklamın başarılı olması için çok kısıtlı bir süreniz var. Size düşen bu süre içinde potansiyel müşterinize en doğru mesajı nasıl vereceğinizi düşünmek. Bizim ana alanımız sosyal medya olduğu için bundan sonra Instagram ve Facebook’a reklam verdiğimizi varsayarak ilerleyelim. Bir ürün ya da hizmet sattığımızı düşünelim. Kendinize sattığınız şeyin en cazip tarafı nedir diye sorun ve bu sorunun cevabına göre reklam tasarımınızı şekillendirin. Ancak çoğu zaman bir ürün ya da hizmetin birden çok cazip yönü de olabilir o zaman ne yapacağız? Elbette ayıracağız. Ürünün birinci cazip noktası için bir reklam tasarımı ikinci cazip noktası için ikinci bir reklam tasarımı yapacağız. Konuyu biraz daha net anlayabilmeniz adına minik bir örnek ile açıklayalım.

Varsayalım ki yeni bir konut projesi ile ilgili reklam çıkmak istiyoruz ve projemizin birden çok avantajı var. Daireler site içinde, büyük, lüks, havalimanına yakın, fiyatı uygun vs vs. Şimdi elinizdeki tek bir tasarıma bu özelliklerin hepsini sıralarsanız eğer insanların odağını kırmış olursunuz. Kimisi için lüks olması önemlidir, bir başkası için site içinde olması ya da diğer bir potansiyel müşteri için fiyatının makul olması. Ancak siz hepsini aynı anda verdiğiniz için mesela lüks olması ile ilgilenen müşterinin dikkatini çekebilirsiniz belki fakat fiyatı ile ilgilenen müşteriyi kaybedersiniz.

Fazla Bilgi Müşteri Kaçırır

Reklamın en büyük amacı merak yaratmaktır. İnsanların sizi, işinizi, ürününüzü merak etmesini sağlamak. Bir reklam çalışması ancak bu şekilde başarılı olabilir. Yine emlak örneği üzerinden ve yine aynı konut projesinden örneklendirelim isterseniz. Bir billboard tasarımı yaptırdınız ve üzerine sitenizin resmini, konumunu, daire boyutlarını, fiyat ve ödeme seçenekleri gibi potansiyel bir müşterinin merak edebileceği her bilgiyi paylaştınız. Şimdi soru su; İnsanlar sizi neden arasın? Onlara merak edecek sizinle iletişime geçmesini sağlayacak hiçbir merak unsuru bırakmadınız.

Konumunu seven potansiyel bir müşteri sizin tasarımınız da ki fiyatı görünce direk vazgeçecek. Ya da fiyatı uygun bulan başka bir müşteriniz dairelerin küçük bulacak. Örnekler çoğaltılabilir ancak değişmeyen tek şey sonuç olacaktır. Reklam tasarımınıza katalog muamelesi yapmaktan vazgeçin. Bırakın insanlar bazı soruların cevabını almak için sizinle iletişme geçmek zorunda kalsın. Kalanı pazarlamacının başarısı 😀

Sözün Özü Simple Is The Best

Yabancıların çok kullandığı bir tabir vardır Simple is The Best yani basit en iyisidir. Bu kural hayatın hemen her alanında olduğu gibi tasarım için de geçerlidir. Tasarımlarınızın basit, sade, anlaşılır ama şık olmasına dikkat edin. Dikkat çeksin ama yormasın, basit olsun ama boş olmasın, konuşsun ama gevezelik yapmasın.

Ya da siz bunları hiç düşünmeyin işi profesyonellere bırakın. Bize Ulaşın sayfamızdan veya WhatsApp hattımızdan iletişime geçip tüm tasarım ihtiyaçlarınıza etkili çözümler bulabilirsiniz 😀

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Mecra Blog geri dön