fbpx

Sosyal Medya Sponsorlu Reklam Boyutları 2020

Social Mecra Blog geri dön
Sponsorlu Reklam Ölçüleri 2020

Sosyal Medya Sponsorlu Reklam Boyutları 2020

Günümüz dünyasında teknoloji geliştikçe reklamcılığın da dinamikleri değişti. Ortalama bir ekonomi için oldukça masraflı olan billboard, citylight, led ekranlar gibi reklam yöntemleri yerlerini çok daha ekonomik ve etkili olan Sosyal Medya Sponsorlu reklamlarına bıraktı. Ancak sosyal medya reklamcılığında da uyulması gereken kurallar var ve bunların başında da reklam boyutları geliyor. Bu yazıda sizinle Sosyal Medya Sponsorlu reklamlarınız için uyulması gereken reklam boyutlarını inceleyeceğiz.

3 Ölçü Her Şeye Yeter

Sosyal medya sponsorlu reklamlarında birbirinden farklı birçok seçenek olsa da aslında temel olarak sadece 3 ölçü var. Maalesef sanal dünyadaki bilgi kirliliği bu gibi basit bir soruyu bile içinden çıkılmaz bir probleme çevirebiliyor. İnternet’te bu konu ile ilgili yazılmış diğer makalelere baktığımızda açıkçası çok şaşırdık. Öyle bir anlatmışlar ki sanki her sosyal medya sponsorlu çalışması için birbirinden tamamen farklı gereksinimler var ancak olay hiçte öyle değil. Elbette kare bir tasarımı her reklamda kullanamazsınız ancak her reklama da birbirinden tamamen farklı ölçüler kullanmanıza da gerek yok.

Sosyal Medya Sponsorlu Boyutları

Görebileceğiniz üzere reklam çalışmalarınız için aslında sadece 3 boyut yeterli. Tasarımlarınızı bu 3 boyutta yaparsanız Facebook Sponsorlu, Instagram Sponsorlu ve hatta Audience Network Platforma Özel sponsorlu reklamları problemsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Bir Kare, İki Dikdörtgen

Facebook BURADAKİ sayfada uzun uzun hangi reklam tipi için hangi ölçüler olduğunu açıklamış ancak profesyonel olmayanlar için bu tanımlar biraz kafa karıştırıcı olabilir. Yukarıda da dediğimiz gibi sponsorlu reklamlarınız için temel olarak 3 boyut var. Bir tanesi kare iki tanesi ise dikdörtgen boyutlarda. Bunlardan kare olanın boyutu 1080 x 1080 pixel ancak biz bu boyutu 1200 x 1200 pixel olarak kullanacağız. Böylece tek bir görseli ile hem 1080 px hem 1200 px olan çalışmalarımızda kullanabilelim. Diğer iki ölçüye gelirsek bir tanesi 1200 x 628 pixel bir diğeri ise malum hikayeler için 1080 x 1920 pixel hepsi bu kadar.

Bu arada eğer reklam vermeye hazırlanıyorsanız Başarılı Bir Reklam Tasarımı İçin Biraz İnce Düşün makalemize de bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Mecra Blog geri dön